Sklerodermie

Sklerodermie

Sklerodermie je autoimunitní choroba, která se projevuje ztvrdnutím kůže.

To je podmíněno zmnožením vaziva ve škáře a ztenčování epidermis. Často je chronická a časem progreduje. Naštěstí je toto onemocnění poměrně vzácné.

Rozlišujeme dvě formy onemocnění - lokalizovanou a difuzní. Lokalizovaná sklerodermie je zaměřena na kůži, ale může se u ní objevit i plicní hypertenze. Difuzní forma sklerodermie je mnohem vážnější, způsobuje multiorgánové poškození a má špatnou prognózu.

Léčba je založena na imunosupresi – tedy potlačení imunitních dějů farmakologicky. Dále se líčí i jednotlivé příznaky onemocnění, jako je například plicní hypertenze.

Sklerodermie - příznaky

ztvrdlá pokožka, červené skvrny na kůži či pruhy na paži nebo nozeČlánky na téma Sklerodermie


Adresář

Sklerodermie ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Sklerodermie

Píšeme jinde
  • Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

    Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

    Recept na výbornou polévku, která v těchto mrazech zaručeně zahřeje. Základem je cibule, bílé víno a k podávání nesmí chybět bílá opečená bagetka a sýr. Uvaříme si ji krok za krokem.

  • Vaříme luštěniny

    Vaříme luštěniny

    Hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také sója, vigna (naklíčené fazole mungo) či arašídy - to jsou luštěniny, zralá semena luskovin. Luštěniny tvoří základní součást zdravého jídelníčku. Dnes vám dáme tipy k jejich správné přípravě.Zdravě.cz na Facebooku